Dayens Esctasy IV PREAMP - pasywny na transformatorach
Opis
Dayens Ecstasy IV PREAMP
Niesamowita jakość dźwięku. Kropka.
Preamp - jeden z najmniej znanych wąskich gardeł systemów audio. Nawet tych klasy Hi-End.Nikłej mocy sygnał, który wychodzi z DACa lub Pre gramofonowego jest potem silnie tłumiony żeby później mógł być wzmocniony przez końcówkę mocy. Sygnał ten najczęściej przechodzi przez, generującą spore szumy, napyloną ścieżką grafitową potencjometru. Na niskich poziomach głośności tracimy dynamikę, szczegóły, barwę i obcinamy pasmo. Lepszym rozwiązaniem jest drabinka rezystorowa, gdzie najcześciej mamy wtedy jeden, niskoszumny rezystor w torze. A gdyby tak w ogóle wyrzucić szumiące rezystory?
Preamp Dayens Esctasy IV to właśnie zupełnie inne podejście do tego zagadnienia.
Tutaj za regulację głośności odpowiadają dwa najwyższej jakości transformatory szerokopasmowe. Każdy z poziomów głośności to osobny odczep transformatora. Co przez to uzyskujemy? Brak jakichkolwiek rezystorów ani innych pasywnych czy aktywnych elementów degradujących nasz wrażliwy sygnał audio. Zachowujemy w ten sposób pełnię szczegółów, pełny zakres dynamiki i brak zapiaszczeń czy ostrości w całym zakresie głośności.
To niesamowite ile jakości ucieka nam na tym etapie! Same transformatory pochodzą z najlepszego źródła, bo produkuje je ręcznie firma http://www.audio-consulting.ch/ ze Szwajcarii. Produkują oni również gotowe preampy, ale tam ceny kilkakrotnie przekraczają cenę Serbskiej konstrukcji. Transformatory dają nam jeszcze jedną i równie wielką zaletę: izolację galwaniczną urządzeń i przez to oddzielenie od przenoszenia zakłóceń między nimi. W Esctasy IV wewnątrz znajdziemy srebrne okablowanie, a gniazda RCA i XLR to topowe WBT. Cała konstrukcja jest pasywna. Jest również możliwość rozłączenia uziemienia (ground lift).
Dayens to firma serbska. Serbskie jest BFA (kontynuator kanadyjskiego Sonic Frontiers), serbskie Auris Audio, serbski Trafomatic i serbski NAT. (Widziałeś kiedyś lampę wielkości beczki? Nie? To wejdź na stronę NAT-a.) I serbski jest także Dayens. Lecz przede wszystkim Serbem był najwybitniejszy z wynalazców, któremu całe to audio zawdzięczamy Nicola Tesla
Dayens jest przykładem przedsiębiorstwa działającego poza głównym nurtem audio; jego sprzęty hi-fi są niszowe, bo produkowane w niewielkiej manufakturze w krótkich seriach – przez to są mniej znane audiofilom. Jednak każdy, kto miał kontakt z urządzeniami z logo Dayens wie, że oferują one dźwięk, który można określić jednym, ale wielce odpowiednim słowem – kultowy. I nie ma w tym sformułowaniu ani krzty przesady.
RECENZJA:
"Podejście radykalne? Wyrzucić potencjometry! Pysznie – ale co dalej? Następnie zamiast nich użyć transformatora z drabinką odczepów. Nie ma rezystorów, nie ma ślizgaczy, nie ma zniekształceń! Kto tak zrobił? Właśnie Dayens. I taki bezstratny jakościowo przedwzmacniacz (no niemal, bo jakieś straty są zawsze), to nasz Ecstasy IV (..)
Jest wielgachne, srebrzyste, chromowane pokrętło, które chodzi krokowo, dając łącznie z zerowym 24 poziomy. Na bank zatem każdy pomyśli, że to potencjometr krokowy na bazie nie sześciu w cylinderek pocisków, jak w rewolwerze Colta, tylko dwudziestu czterech rezystorów. Tymczasem figę. Dwadzieścia cztery tam są, ale odczepy transformatora. Transformatora nawiniętego srebrem, od szwajcarskiego Audio Consulting. Które to Audio Consulting samo też robi taki transformatorem formatowany przedwzmacniacz – Audio Consulting SWGLA – tyle że za 23 000 szwajcarskich franków.
Uporządkujmy sprawy. Dayens Ecstasy IV sc to zatem przedwzmacniacz pasywny (tzw. pasywka) ze srebrnym drutem nawiniętym transformatorem regulacji głośności.
Przypominam wyróżnik – nie ma stopnia wzmocnienia, poza jedynie pomocniczym mocniejszym trybem transformatora – jest za to najlepsza z możliwych (bo najbardziej bezstratna) regulacja głośności, a przy okazji także separacja galwaniczna pomiędzy źródłem a wzmacniaczem wyjściowym (końcówką mocy). Dzięki której filtracja zakłóceń, a brak spłaszczenia dynamiki, kompresji czegokolwiek. Jaki sygnał ze źródła wychodzi, taki wzmacniacz dostanie. Z czego jasno wynika, że zwłaszcza dobre źródła powinny mieć pole do popisu, nic ich nie będzie zaburzać. (..)
I drugie połączenie sprzeczności: świetna rozdzielczość źródeł przy wyjątkowej całościowej koherencji. W efekcie detaliczność i jednoczesna muzykalność."
Piotr Ryka
https://hifiphilosophy.com/recenzja-dayens-ectasy-iv-sc/?caly-artykul=1
Specyfikacja | |
Wyjścia RCA: |
2
|
Wyjścia XLR: |
2
|
Pasmo (Hz): |
0,5Hz - 300kHz
|
Wejścia (pary) |
4 RCA i 1 XLR
|
Wymiary (mm): |
460x100x280
|
Waga (kg): |
7
|