Producenci

i-Leasing szybki leasing przez internet

i-Raty zakupy na raty przez internet

Jak pozbyć się brumienia buczenia sprzęgania w kolumnach lub słuchawkach 2
Jak pozbyć się brumienia buczenia sprzęgania w kolumnach lub słuchawkach

3 sposoby jak pozbyć się jednostajnego buczenia w kolumnach i słuchawkach

 

Jest to częsty problem, z którym borykają się nie tylko nagłośnieniowcy i technicy zawodowo zajmujący się nagłośnieniem koncertów i innych imprez masowych. Spotyka też czasem nas w domowym sprzęcie audio. Irytujące brumienie najczęściej powoduje pętla masy między różnymi urządzeniami.  

 



Jak sobie z tym poradzić? Jak znaleźć przyczynę?

pętla masy buczenie sprzeganie w kolumnach

 

1. Uporządkować kable

Uporządkować kable i upewnić się, że nie są bardzo pozwijanie, poplątane i nie przecinają się.
Następnie przy włączonym, ale mocno wyciszonym sprzęcie ostrożnie wypinamy kable sygnałowe (RCA lub XLR w zależności jak mamy skonfigurowany tor). Jeden po drugim. Jeśli po wypięciu kabla nic się nie zmienia, wpinamy go ponownie i idziemy do kolejnego. Przy odrobinie szczęścia natrafimy na kabel, od wypięcia którego brumienie ustanie. To jest urządzenie, które jest w pętli masy. 

 

Czasem problem może się pojawiać tylko przy konkretnych kablach, a przy innych nie. Wynika to z tego, że nie wszystkie kable są ekranowane, a jeśli już są to nie koniecznie ekran połączony jest z obu stron. To właśnie ekran powoduje problem, ale zastosowanie kabla bez ekranu nie koniecznie jest pożądane i niezbędne, bo należy teraz sprawdzić zasilanie.
Bardzo dobre i nie drogie kable zasilające audio bez ekranu połączonego do masy to GFmod Starter Pro 

 

 

Kable audiofilskie

 

2. Sprawdzić i poprawnie podłączyć zasilanie sprzętu HiFi

 

Bardzo istotną rzeczą w audio jest zasilanie. Tak, zasilanie. Nie tylko kolumny i wzmacniacze. Postawową sprawą jest jednakowe ustawienie polaryzacji i poprowadzenie zasilania tak, żeby wszystkie urządzenia w torze audio były zasilane z tego samego gniazdka w ścianie.

 

A co jeśli mam tylko jedno gniazdko elektryczne?


To bardzo dobrze. Tu chodzi o pewną ideę, że przedłużacze, listwy, kondycjonery podłączamy do jednego gniazda, a następnie do niego wpinamy kable zasilające od sprzętu. Jeśli brakuje nam wtyczek, wtedy wpinamy nową listwę w starą aby wszystko szło z jednej linii.

Niektóre osoby popełniają błąd prowadząc osobną linię zasilania np. do wzmacniacza lub końcówek mocy. Wydaje się, że separacja to dobry pomysł. Otóż nie. Bardzo często prowadzi to do różnicy potencjałów na masie i pętli. Nie zawsze objawia się to głośnym buczeniem, a częściej utratą precyzji dźwięku, rozmyciem źródeł pozornych, słabszą kontrolą basu i wycofaniem średnicy. Dźwięk po prostu robi się gładki, ale mdły, bez życia. Prawidłowe podłączenie powoduje, że wszystko natychmiast wraca do normy.

 

 

Na co należy jeszcze zwrócić uwagę?


Tor audio to nie tylko wzmacniacz, przedwzmacniacz, phono czy DAC, ale absolutnie wszystkie urządzenia, które jakkolwiek są elektrycznie połączone ze sprzętem grającym. Jeśli słuchamy z komputera i DAC łączymy przez kabel USB to komputer również powinien być traktowany jako tor audio i zasilany z tej samej linii. Podobnie jeśli mamy streamer połączony kablem LAN do routera to router również staje się elementem toru. Wyjątkiem jest zastosowanie switcha separującego jak ten PPA Studio 

Dopiero tak podłączony sprzęt zagra tak jak powinien i będzie reagować na zmiany np. kabli czy kondycjonery uziemienia.

 

 

 

 

3. Ostatnia deska ratunku

Jeśli z jakiegoś powodu nie można zastosować którejś z metod to można wtedy sięgnąć po rozwiązanie, które bardzo często stosuje się przy nagłośnieniach scenicznych i plenerowych gdzie nie zawsze jest czas i możliwości eliminacji pętli masy. Wtedy stosuje się separator transformatorowy. Rozdziela on galwanicznie przewody "przecinając" pętle masy, ale za taki, który nie pogorszy jakości dźwięku to musimy być gotowy zapłacić więcej. 

 

 

Zestaw do poprawy jakości dźwięku ze streamera -Switch GFmod LAN -  Tidal, Apple Music, Spotify

 

Jeśli coś nie jest jasne lub masz jakieś dodatkowe pytania, pisz śmiało na
gfmod @ gfmod.pl

 

 

 

 

 

 

Firmowa filozofia dźwięku GFmod.
.
To dźwięk naturalny, swobodny. Co to znaczy?
 
 

Ocieplony, ale nie ociekający lukrem.
Precyzyjny, ale nie wyostrzony.
Dobrze wypełniony, ale nie pogrubiony.
Dociążony, ale nie zdudniony.
Szybki, ale nie nerwowy.
Gładki, ale nie sztucznie rozmywający fakturę.
Przestrzenny, ale nie wycofany.
Spójny, a nie efekciarski.
 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (2)

2 maja 2020

Dzięki rzeczywiście problem ustąpił jak podłączyłem zasilanie laptopa do kondycjonera. Nie zorientowałem się bo jednocześnie zmieniałem kable i zazwyczaj laptop był na akumulatorze. Dzięki jeszcze raz za poradnik

22 grudnia 2021

Dzień dobry, mi brumi końcówka mocy marantza, tylko to urządzenie podłączone, wszystkie źródła odpięte, przedwzmacniacz również. Podpinam do niej głosik, kolejno do każdej z końcówek, z różnym natężeniem, ale w każdym z siedmiu przypadków słyszalny brum. Nie wiem co robić. Pozdrawiam

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl